Atletiek

Results: Athletics NWU PUK Inter high 12 February 2019:

 

Girls:

 

u/14

Gina Gin: 2nd 100m.

                 1st 200m.

Lebogang Manzini: 3rd Long Jump.

Boipelo Pekane: 3rd 1500m.

Fortunate Mohlaba: 1st 1500m (u/16)

 

u/15

Ofentse Segole: 2nd 200m.

                           3rd 400m.

Lulu Makhuvha: 2nd 1500m.

Xiluva Mashimbye: 3rd 300m Hurdles.

Masego Manamela: 3rd High Jump.

Lesego Langa: 2nd Javelin.

 

u/16

Tumelo Khwinana: 3rd 800m.

Fortunate Mahlabe: 1st 1500m.

Tshegofatso Maake: 1st 100m Hurdles.

                                  1st 400m Hurdles.

                                  1st Triple Jump.

 

u/17

Amoré Brazer: 1st 100m.

 1st 200m.

                         1st 400m.

Okone Mogone: 2nd 100m Hurdles.

Biokago Mothelo: 3rd 400m Hurdles.

Tsholofelo Mothibe: 2nd Javelin.

 

u/19

Molemo Thibela: 3rd 200m.

Ronell Fakude: 1st 800m.

                         1st 1500m.

Ofenste Maake: 2nd 100m Hurdles.

                           2nd 400m Hurdles.

Lethabo Leballo: 2nd High Jump.

Ona Mogotsi: 2nd Triple Jump.

Zielé Smit: 1st Shot Put.

Pearl Shabalala: 3rd Javelin.

 

 

Boys:

 

u/14

Given Motsoeneng: 3rd 800m.

Thabo Rabalogo: 2nd High Jump.

Katlego Letshole: 3rd Shot Put.

 

u/15

Kgotso Makama: 1st 100m.

                             1st 200m.

                             3rd 400m.

Karabo Selebano: 2nd 1500m.

Omphile Khoza: 2nd Long Jump.

 

u/16

Lucky Maila: 3rd 800m.

                     3rd 1500m.

Siyabonga Mahlangu: 3rd 110m Hurdles.

                                    2nd High Jump.

Nhlanhla Sibiya: 2nd 400m Hurdles.

                           3rd Triple Jump.

Karabo Moeketsi: 3rd Javelin.

 

u/17

Mpho Makhuva: 2nd 1500m.

                          2nd 3000m.

Mbasa Kangala: 2nd 110m Hurdles.

                           1st 400m Hurdles.

 

u/19

Kongela Ngobeni: 3rd 100m.

                              1st 400m Hurdles.

Katlego Mohale: 3rd 200m.

Donell Fakude: 1st 400m.

                          1st 800m. NEW RECORD.

Ndzalo Baloyi: 1st 1500m.

                         2nd 3000m.

Nolo Shokane: 1st 110m Hurdles.

Katlego Mashishi: 1st High Jump. NEW RECORD.

Kyle Washaya: 1st Long Jump. NEW RECORD.

                         1st Triple Jump. NEW RECORD.

Xander Nel: 2nd Javelin.

 

 

Final Results: Athletics NWU Inter High at Ruimsig on 12/02/2019:

 

1st HS Eldoriagne – 823.5.

2nd HS Akasia - 707.

3rd Bersig Akademie - 684.

4th HS Windhoek – 554.5.

5th HS Riebeeckrand – 534.

6th Springs Boys High - 336.

7th Pretoria Boys High - 308.

8th Pretoria Girls High - 245.

9th Springs Girls High – 173.

Results: Athletics Oos Moot meeting 8 February 2019:

 

Girls:

 

u/14

Gina Gin: 2nd 100m.

                3rd 90m Hurdles.

u/15

Ofentse Segole: 3rd 200m.

                           3rd 400m.

u/16

Tshegofatse Maake: 3rd 100m Hurdles.

                                  3rd 400m Hurdles.

                                  1st Triple Jump.

u/17

Amoré Brazer: 3rd 200m.

                        3rd 400m.

Oratilwe Sefike: 2nd High Jump.

 

u/19

Ronell Fakude: 3rd 800m.

                         3rd 1500m.

Ofentse Maake: 1st 100m Hurdles.

                           2nd 400m Hurdles.

 

 

Boys:

u/14

Thabo Rabalogo: 2nd High Jump.

 

u/15

Kgotso Makama: 3rd 100m.

                             3rd 200m.

                             2nd 400m.

Karabo Selebano: 2nd 1500m.

                              2nd 3000m.

u/16

Peace Adedokum: 3rd High Jump.

 

u/17

Mbasa Kangala: 2nd 110m Hurdles.

                            3rd 400m Hurdles.

u/19

Donell Fakude: 2nd 400m.

                         1st 800m.

Khongela Ngobeni: 1st 400m Hurdles.

Katlego Mashishi: 1st High Jump.

                              2nd Triple Jump.

Keenan Platt: 2nd High Jump.

Kyle Washaya: 1st Long Jump.

Nolo Shokane: 2nd 110m Hurdles.

 

Results: Athletics Home meeting 2 February 2019:

 

Girls:

 

u/14

Una Hewu: 2nd 300m Hurdles.

Fortunate Mahlaba: 3rd 1500m (u/16 age group)

 

u/15

Xiluva Mashimbye: 1st 300m Hurdles.

Sheredin Jordaan: 2nd 300m Hurdles.

Masego Manamela: 3rd Long Jump.

 

u/16

Tshegofatso Maake: 1st 400m Hurdles.

Palesa Matshotshane: 1st High Jump.

 

u/17

Boikago Mothelo: 1st 400m Hurdles.

Tumisang Agboola: 1st High Jump.

Oratilwe Sefike: 2nd High Hump.

 

u/19

Ronell Fakude: 3rd 1500m

Ofentse Maake: 1st 400m Hurdles.

Siya Mushaike: 2nd Javelin.

 

Boys:

 

u/14

Bongani Nkabinde: 3rd 300m Hurdles.

KatlegoLethole:1st Discus.

 

u/15

Karabo Selebano: 1st 1500m.

Omphile Khoza: 1st 300m Hurdles.

 

u/16

Lucky Maila: 2nd 1500m.

Lethabo MMangoale: 3rd 1500m.

Sibiya Nhlanhle: 1st 400m Hurdles.

 

u/17

Mpho Makhuva: 1st 1500m.

Lefa Komane: 2nd 1500m.

 

Mbasa Kangala broke the record of the 400m Hurdles with

2 seconds. The record stood for 17 years.

It was 57,80s and he ran a time of 57,80s.

 

u/19

Ndzalo Baloyi: 1st 1500m.

Shane Khumalo: 2nd 1500m.

Lethabo Molekomme: 3rd 1500m.

Nolo Shokane: 1st 400m Hurdles.

 

Results: Athletics meeting at Hoërskool Brits

25 January 2019:

 

Girls:

 

u/14

Gina Gin: 2nd 100m.

                2nd 200m.

                1st 90m Hurdles.

Boipelo Pekane: 3rd 1500m.

Una Hewu: 3rd 300m Hurdles.T

Tlhonolo Motsepe: 1st High Jump.

Bonolo Motaung: 2nd Long Jump.

Lebogang Manzini: 2nd Shot Put.

 

u/15

Lulu Makhuva: 2nd 1500m.

                         3rd 800m.

Ofentse Segola: 1st 200m.

                           1st 400m.

                           1st 800m.

Xiluva Mashimbye: 2nd 300m Hurdles.

Tiisetso Segole: 2nd 400m.

Aisha Mudayi: 3rd Discus.

Masego Manamela: 1st High Jump.

                                 2nd Long Jump.

 

u/ 16

Tshegofatso Maake: 2nd 100m Hurdles.

                                  2nd Long Jump.

                                  1st Triple Jump.

Tumelo Khwinana: 3rd 800m.

Ogone Mokone: 2nd 100m Hurdles.

 

 

Boikago Mothelo: 3rd 1500m.

                             1st 400m.

                             1st 800m.

Amoré Brazer: 1st 200m.

                         1st 400m.

                         2nd 100m.

u/17

Remo Mamabolo: 3rd Discus.

Tumisang Agboola: 1st High Jump.

                                 2nd Long Jump.

Tsholofelo Mothibe: 2nd Javelen.

 

u/19

Ofentse Maake: 1st 100m Hurdles.

                           1st 400m Hurdles.

                           2nd Long Jump.

Ronell Fakude: 3rd 1500m.

                          2nd 400m.

                          3rd 800m.

Surina Meintjes: 2nd Discus.

Lethabo Leballo: 1st High Jump.

Kagiso Chiloane: 3rd High Jump.

Siya Mushaike: 2nd Javelin.

Zielé Smit: 3rd Long Jump.

                  1st Shot Put.

Ona Mogotsi: 2nd Triple Jump.

 

Boys:

 

u/14

Jethro Kgwatla: 2nd 100m.

Nkateko Pheto: 3rd 100m Hurdles.

Molemo Mothelo: 2nd 1500m.

Isaac Masemola: 3rd 1500m

                            3rd 400m

Bongani Nkabinde: 2nd 300m Hurdles.

Kglagono Letsoalo: 2nd 400m.

Given Motsoeneng: 1st 800m.

Katlego Lethole: 2nd Discus.

                           2nd Shot Put.

Mashe Mapulane: 3rd High Jump.

 

u/15

Kgotso Makama: 2nd 100m.

                            2nd 200m.

                            2nd 400m.

Omphile Khoza: 2nd 100m Hurdles.

                           2nd 300m Hurdles.

Karabo Selebano: 1st 1500m.

                              2nd 800m.

                              1st Long Jump.

Tebogo Manong: 3rd 1500m.

Reabetswe Thema: 1st High Jump.

Kananelo Wyatse: 3rd Javelin.

Murunwa Tshivhase: 3rd Long Jump.

 

u/16

Lucky Maila: 1st 1500m.

                     1st 800m.

Lethabo Mmangoale: 3rd 1500m.

                                    2nd 800m.

Sibiya Nhlanhe: 1st 400m Hurdles.

                           1st Triple Jump u/17.

Siyabongo Mahlangu: 1st High Jump.

                                    2nd Long Jump.

Peace Adedokun: 3rd High Jump.

                             1st Long Jump.

 

u/17

Tshiamo Ndlovu: 3rd 100m.

                            2nd 200m.

Mbasa Kangala: 1st 110m Hurdles.

                           1st 400m Hurdles.

                           3rd High Jump.

Mpho Makhuva: 1st 1500m.

Lefa Komane: 3rd 1500m.

                        2nd 800m.

Kutlwano Damons: 2nd 400m.

Jaden J v Vuuren: 3rd Javelin.

Kea Mola: 2nd Long Jump.

 

u/19

Katlego Mohlale: 1st 100m.

                            1st 200m.

Kongela Ngobeni: 2nd 100m.

                              1st 400m Hurdles.

Nolo Shkane: 1st 110m Hurdles.

                       2nd 400m Hurdles.

Ndzalo Baloyi: 1st 1500m.

Lethabo Molokomme: 3rd 1500m.

Kyle Washaya: 3rd 200m.

                         1st Long Jump.

Donell Fakude: 1st 400m.

                         1st 800m.

Shane Khumalo: 2nd 800m.

Marcus van Nieuwenhuizen: 2nd Discus.

 

Xander Nel: 3rd Discus.

                    2nd Javelin.

                   3rd Shot Put.

Keenan Platt: 1st High Jump.

Rick Botes: 3rd Javelen.

Nolo Matsei: 3rd Long Jump.

                     3rd Triple Jump.

 

 

Results: Athletics meeting at Hoërskool Centurion

8 January 2019:

 

Girls:

u/16

Tshegofatso Maake: 2nd 400m Hurdles.

                                 2nd Triple Jump.

                                 3rd Long Jump.

u/17

Boikago Mothelo: 2nd 400m Hurdles.

Amoré Brazer: 1st 200m.

                         4th 400m.

u/19

Ofentse Maake: 2nd 400m Hurdles.

                          1st 100m Hurdles.

Ronell Fakude: 3rd 1500m

                         4th 800m.

Lethabo Leballo: 3rd 400m.

 

Boys:

u/14

Thabo Rabalogo: 2nd High Jump.

 

u/15

Karabo Selebano: 3rd 1500m.

 

u/16

Sibiya Nhlanhla: 4th 400m Hurdles.

                           4th Triple Jump.

Peace Adedokun: 1st High Jump.

Siyabonga Maglango: 3rd High Jump.

Lucky Maila: 3rd 1500m.

                     3rd 110m Hurdles.

 

u/17

Mbasa Kangala: 1st 400m Hurdles.

 

u/19

Kongela Ngobeni: 1st 400m Hurdles.

Nolo Shokane: 2nd 400m Hurdles.

Shane Khumalo: 2nd 1500m.

Kyle Washaya: 1st Long Jump.

                         2nd 200m.

                        1st Triple Jump.

Keenan Platt: 1st High Jump.

Katlego Mashisi: 3rd High Jump.

Katlego Mohlale: 4th 200m.

Donell Fakude: 3rd 400m.

                         3rd 800m.

Lethabo Molekomme: 3rd 3000m.

 

 

 

 

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com