Atletiek

Results: Athletics B –Bond Inter High at Pilditch on 21/02/2019:

 

Girls:

 

u/14

Gina Gin: 2nd 100m (801 ABSA points).

                2nd 200m (791 ABSA points).

                3rd 90 m Hurdles.

 

u/15

Ofentse Segole: 3rd 100m (825 ABSA points)

                           3rd 200m (818 ABSA points)

                           3rd 400m.

 

Lulu Makhuvha: 3rd 3000m.

 

Masego Manamela: 3rd Long Jump (714 ABSA points)

 

u/16

Amoré Brazer: 3rd 200m (756 ABSA points).

                        3rd 400m.

 

Tshegofatso Maake: 3rd 400m Hurdles (728 ABSA points).

                                  2nd Triple Jump (795 ABSA points).

 

u/17

 

Boikago Mothelo: 3rd 400m Hurdles.

 

Tumisang Agboola:2nd High Jump (780 ABSA points).

 

u/19

 

Ofentse Maake: 2nd 100m Hurdles.

                          1st 400m Hurdles (702 ABSA points).

                          3rd Long Jump (704 ABSA points).

 

 

 

Boys:

 

u/14

 

Reo Serobatse: Long Jump ( 870 ABSA points).

 

Thabo Rebalogo: Long Jump (833 ABSA points).

 

u/15

Kgotso Makama: 3rd 100m (848 ABSA points).

                            2nd 200m (877 ABSA points).

                            3rd 400m (752 ABSA points).

 

Karabo Selebano: 3rd 3000m (707 ABSA points).

 

Thema Reabetswe: 3rd High Jump (864 ABSA points).

 

Omphile Khoza: 3rd Long Jump (827 ABSA points).

 

u/16

 

Peace Adedokum: 3rd High Jump (811 ABSA points).

                              1st Triple Jump (759 ABSA points).

 

Siyabonga Mahlangu: 3rd Long Jump (755 ABSA points).

 

 

u/17

 

Mbasa Kangala: 1st 110m Hurdles (829 ABSA points).

                           1st 400m Hurdles (866 ABSA points).

 

u/19

 

Katlego Mohale: 3rd 200m (789 ABSA points).

 

Donell Fakude: 1st 400m (828 ABSA points).

 

Ndzalo Baloyi: 2nd 1500m (796 ABSA points).

                        2nd 3000m.

 

Nolo Shokane: 1st 110m Hurdles (826 ABSA points).

 

Kongela Ngobeni: 1st 400m Hurdles (838 ABSA points).

 

Katlego Mashishi: 1st High Jump (926 ABSA points).

 

Keenan Platt: 2nd High Jump (926 ABSA points).

Xander Nel: 2nd Javelin.

 

 

BOYS U/19 WIN THEIR RELAY AND SET A NEW RECORD.

 

AKASIA BOYS WON THE JUMPS TROPHY.

 

 

Final Results: Athletics B –Bond Inter High at Pilditch on 21/02/2019:

1st Midstream College - 2482.

2nd HS Centurion - 2385.

3rd HS Eldoriagne - 2374.

4th HS Overkruin - 2335.

5th HS Akasia – 2005.

6th HS Preroria Noord - 1805.

7th HS Sutherland - 1764.

8th HS Brits - 1666.

 

 

 

Results: Athletics District Meeting 22 February 2019:

 

Girls:

 

Ofentse Segole: 1st 100m.

                           1st 200m.

 

Tshegofatso Maake: 1st Triple Jump.

 

Ofentse Maake: 1st 400m Hurdles.

                          1st Long Jump.

 

Ona Mogotsi: 1st Triple Jump.

 

Amoré Brazer: 1st 100m.

                        1st 400m.

 

Boys:

 

Kgotso Makama: 2nd 200m.

 

Katlego Mohale: 1st 200m (u/19).

 

Karabo Selebano: 1st 1500m.

                              1st 3000m.

 

Murumwa Tshivase: 1st Triple Jump.

 

Sibiya Nhlanhla: 2nd Triple Jump.

 

Mbasa Kangala: 1st 400m Hurdles.

                           1st 110m Hurdles.

 

Kongela Ngobeni: 2nd 400m Hurdles.

                             1st 100m.

 

Mpho Makhuva: 2nd 3000m.

                          1st 1500m.

 

Shane Khumalo: 1st 1500m.

 

Donell Fakude: 1st 400m.

                         1st 800m.

 

Keenan Platt: 1st High Jump.

 

Katlego Mashishi: 2nd High Jump.

 

Kyle Washaya: 1st Triple Jump.

                         1st Long Jump.

 

 

Results: Athletics NWU PUK Inter high 12 February 2019:

 

Girls:

 

u/14

Gina Gin: 2nd 100m.

                 1st 200m.

Lebogang Manzini: 3rd Long Jump.

Boipelo Pekane: 3rd 1500m.

Fortunate Mohlaba: 1st 1500m (u/16)

 

u/15

Ofentse Segole: 2nd 200m.

                           3rd 400m.

Lulu Makhuvha: 2nd 1500m.

Xiluva Mashimbye: 3rd 300m Hurdles.

Masego Manamela: 3rd High Jump.

Lesego Langa: 2nd Javelin.

 

u/16

Tumelo Khwinana: 3rd 800m.

Fortunate Mahlabe: 1st 1500m.

Tshegofatso Maake: 1st 100m Hurdles.

                                  1st 400m Hurdles.

                                  1st Triple Jump.

 

u/17

Amoré Brazer: 1st 100m.

 1st 200m.

                         1st 400m.

Okone Mogone: 2nd 100m Hurdles.

Biokago Mothelo: 3rd 400m Hurdles.

Tsholofelo Mothibe: 2nd Javelin.

 

u/19

Molemo Thibela: 3rd 200m.

Ronell Fakude: 1st 800m.

                         1st 1500m.

Ofenste Maake: 2nd 100m Hurdles.

                           2nd 400m Hurdles.

Lethabo Leballo: 2nd High Jump.

Ona Mogotsi: 2nd Triple Jump.

Zielé Smit: 1st Shot Put.

Pearl Shabalala: 3rd Javelin.

 

 

Boys:

 

u/14

Given Motsoeneng: 3rd 800m.

Thabo Rabalogo: 2nd High Jump.

Katlego Letshole: 3rd Shot Put.

 

u/15

Kgotso Makama: 1st 100m.

                             1st 200m.

                             3rd 400m.

Karabo Selebano: 2nd 1500m.

Omphile Khoza: 2nd Long Jump.

 

u/16

Lucky Maila: 3rd 800m.

                     3rd 1500m.

Siyabonga Mahlangu: 3rd 110m Hurdles.

                                    2nd High Jump.

Nhlanhla Sibiya: 2nd 400m Hurdles.

                           3rd Triple Jump.

Karabo Moeketsi: 3rd Javelin.

 

u/17

Mpho Makhuva: 2nd 1500m.

                          2nd 3000m.

Mbasa Kangala: 2nd 110m Hurdles.

                           1st 400m Hurdles.

 

u/19

Kongela Ngobeni: 3rd 100m.

                              1st 400m Hurdles.

Katlego Mohale: 3rd 200m.

Donell Fakude: 1st 400m.

                          1st 800m. NEW RECORD.

Ndzalo Baloyi: 1st 1500m.

                         2nd 3000m.

Nolo Shokane: 1st 110m Hurdles.

Katlego Mashishi: 1st High Jump. NEW RECORD.

Kyle Washaya: 1st Long Jump. NEW RECORD.

                         1st Triple Jump. NEW RECORD.

Xander Nel: 2nd Javelin.

 

 

Final Results: Athletics NWU Inter High at Ruimsig on 12/02/2019:

 

1st HS Eldoriagne – 823.5.

2nd HS Akasia - 707.

3rd Bersig Akademie - 684.

4th HS Windhoek – 554.5.

5th HS Riebeeckrand – 534.

6th Springs Boys High - 336.

7th Pretoria Boys High - 308.

8th Pretoria Girls High - 245.

9th Springs Girls High – 173.

Results: Athletics Oos Moot meeting 8 February 2019:

 

Girls:

 

u/14

Gina Gin: 2nd 100m.

                3rd 90m Hurdles.

u/15

Ofentse Segole: 3rd 200m.

                           3rd 400m.

u/16

Tshegofatse Maake: 3rd 100m Hurdles.

                                  3rd 400m Hurdles.

                                  1st Triple Jump.

u/17

Amoré Brazer: 3rd 200m.

                        3rd 400m.

Oratilwe Sefike: 2nd High Jump.

 

u/19

Ronell Fakude: 3rd 800m.

                         3rd 1500m.

Ofentse Maake: 1st 100m Hurdles.

                           2nd 400m Hurdles.

 

 

Boys:

u/14

Thabo Rabalogo: 2nd High Jump.

 

u/15

Kgotso Makama: 3rd 100m.

                             3rd 200m.

                             2nd 400m.

Karabo Selebano: 2nd 1500m.

                              2nd 3000m.

u/16

Peace Adedokum: 3rd High Jump.

 

u/17

Mbasa Kangala: 2nd 110m Hurdles.

                            3rd 400m Hurdles.

u/19

Donell Fakude: 2nd 400m.

                         1st 800m.

Khongela Ngobeni: 1st 400m Hurdles.

Katlego Mashishi: 1st High Jump.

                              2nd Triple Jump.

Keenan Platt: 2nd High Jump.

Kyle Washaya: 1st Long Jump.

Nolo Shokane: 2nd 110m Hurdles.

 

Results: Athletics Home meeting 2 February 2019:

 

Girls:

 

u/14

Una Hewu: 2nd 300m Hurdles.

Fortunate Mahlaba: 3rd 1500m (u/16 age group)

 

u/15

Xiluva Mashimbye: 1st 300m Hurdles.

Sheredin Jordaan: 2nd 300m Hurdles.

Masego Manamela: 3rd Long Jump.

 

u/16

Tshegofatso Maake: 1st 400m Hurdles.

Palesa Matshotshane: 1st High Jump.

 

u/17

Boikago Mothelo: 1st 400m Hurdles.

Tumisang Agboola: 1st High Jump.

Oratilwe Sefike: 2nd High Hump.

 

u/19

Ronell Fakude: 3rd 1500m

Ofentse Maake: 1st 400m Hurdles.

Siya Mushaike: 2nd Javelin.

 

Boys:

 

u/14

Bongani Nkabinde: 3rd 300m Hurdles.

KatlegoLethole:1st Discus.

 

u/15

Karabo Selebano: 1st 1500m.

Omphile Khoza: 1st 300m Hurdles.

 

u/16

Lucky Maila: 2nd 1500m.

Lethabo MMangoale: 3rd 1500m.

Sibiya Nhlanhle: 1st 400m Hurdles.

 

u/17

Mpho Makhuva: 1st 1500m.

Lefa Komane: 2nd 1500m.

 

Mbasa Kangala broke the record of the 400m Hurdles with

2 seconds. The record stood for 17 years.

It was 57,80s and he ran a time of 57,80s.

 

u/19

Ndzalo Baloyi: 1st 1500m.

Shane Khumalo: 2nd 1500m.

Lethabo Molekomme: 3rd 1500m.

Nolo Shokane: 1st 400m Hurdles.

 

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com